Güzel Atlar Ülkesi'ne Yolculuk

Adı 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Kapadokya'ya gittiğinizde "Neden ben buraya daha önce gelmedim?" sorusunu soracaksınız. Özellikle yer altı şehrini gördüğünüzde büyüsüne kapılmamak için kendinizi zor tutacaksınız, benden söylemesi... :)


Sabahın erken saatlerinde başlayan balon turuna katıldığınızda, şehre kuşbakışı bakıp mucizeleri görebilmek, size çok iyi hissettirecek. Yanardağın patlamasıyla oluşan bu eşsiz doğa güzelliğini seyri 90 dakikaya sığdıramayacaksınız.


En az 3 gününüzü ayırmanız gerekiyor çünkü yapılacak, gezilecek o kadar şey var ki, insanın nutku tutuluyor. Ben en çok çamurdan şekil yapmayı sevdim. Zaten bu yaratma işi insanın ruhundan gelecek. Baya meşakkatli bir iş olmakla beraber en eğlendiğim kısımdı. Hem eğlendim hemde eğlenerek sabretmeyi öğrendim.

Çeşitli efsanelere konu olmuş UNESCO Dünya Mirası'na giren Üç Güzeller'in anne, baba ve çocuktan oluşan dizilimi şehir merkezine beş dakika mesafede. Herkese açık bir alanda olduğu için herhangi bir ücret ödemeniz söz konusu değil.

En sevdiğim kısma gelelim şimdi... Bir boğa burcu olarak tabi ki yeni ve kaliteli lezzetler tatmak benim işim. İlk olarak ayva dolmasını denedim. Müthiş bir tadı vardı ve yemeden asla dönmeyeceğiniz kayısı dolmasına geçtim. Dedim ya oburum ben herşey denenecek! :) Anadolu yemeklerine aşina olan biri olarak farklı tatlara yöneldim ama sizler ilk defa deneyecekseniz çömlek kebabını, sütlü çorbasını öncelikleriniz arasına almanızı tavsiye ederim.

Kapadokya tarihi Hititlere dayanan üzüm bağları ve bu bağlardan yapılan şaraplarıyla da ünlü. Hatta şarapçılık denilince Anadolu’nun tam ortasında akla gelen ilk yer. Şarap evlerinde ikram edilen onca güzel şaraptan sonra başınızın dönmesi muhtemel ama aynı etkiyi başınızı çevirdiğiniz her yerde hissetmeniz kaçınılmaz.

Bunları yazarken içim içime sığmadı tekrar orada olmak istedim. Kendime verdiğim en güzel doğum günü hediyesiydi.

-Bi daha ne zaman mı giderim ?
" Bulduğum ilk fırsatta! ;) " 

Yorumlar